darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Białko, czyli dlaczego warto wybierać odżywki serwatkowe

Trenujesz – potrzebujesz więcej białka

Gdy zaczynamy regularnie trenować liczymy na wymierne efekty w postaci pożądanych zmian sylwetki. To oczywiście łączy się z koniecznością dbania o codzienną dietę. W każdym podręczniku fizjologii przeczytamy, że aktywność fizyczna wydatnie zwiększa zapotrzebowanie na białko. Dla człowieka prowadzącego siedzący tryb życia wystarczy podaż na poziomie 0,8 g białka na każdy kilogram masy ciała. Dla osoby ćwiczącej będzie ona już zbyt mała, ze względu na procesy regeneracji powysiłkowej, szybsze tempo zużywania białek ustrojowych (enzymy, białka budulcowe mięśni…). Tutaj sugeruje się zachować przynajmniej 1,5 g białka/kg, czyli 80-kg mężczyzna ćwiczący siłowo 4 razy w tygodniu, o wysokiej zawartości tkanki mięśniowej, powinien spożywać w ciągu dnia minimalnie 120 g protein. I tu niestety często pojawia się problem z dostarczeniem tak pokaźnej ilości białka. Przecież 120 g białka to jakieś 540 g fileta z piersi kurczaka czy 17 całych jaj. Wówczas większość z nas szuka dobrej odżywki białkowej, która uzupełni białko z tradycyjnych produktów spożywczych (jaja, twaróg, chude mięsa). Na co więc  zwrócić uwagę wybierając białko?

Wybierz białko jak najbardziej pełnowartościowe, które wesprze anabolizm mięśniowy

Gdy wybierasz białko zawsze pamiętaj, że powinno ono być pełnowartościowe. Białko pełnowartościowe to takie, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (EAA) w perfekcyjnych proporcjach. Pełnowartościowe białka to głównie te pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli chodzi o odżywki białkowe będą to produkty bazujące na białkach mleka, jaja. Mając na uwadze fakt, że mleko nie należy do pokarmów wysokobiałkowych (100 g zawiera 3,5 g protein) trzeba by wypić naprawdę dużo tego życiodajnego płynu żeby dostarczyć porcję 20 g białka. Nie wspomnę już o zbędnej ilości, dostarczonych przy okazji, węglowodanów, do tego pod postacią trudno trawionej laktozy. W przypadku białek mleka szczególnie cenne są frakcje białek serwatkowych stanowiące jedynie średnio 15 % puli białek mleka. To one są zasobne w cenne dla mięśni aminokwasy rozgałęzione (BCAA).

Z tej prostej przyczyny chcąc uzupełnić swoją dietę w białko najlepiej sięgnąć po odżywkę serwatkową. Wiele osób traktuje odżywki białkowe jako źródło zbędnej chemii, co oczywiście mija się z prawdą.

Odżywki białkowe nie są „sztuczną chemią”

Oponenci stosowania odżywek białkowych upatrują w nich wysoce sztuczny, nienaturalny produkt. Przez dziesięciolecia serwatka, będąca płynnym produktem odpadowym powstającym przy wyrobie serów, była marnotrawiona. Dopiero gdy przekonano się, że ta ciecz zawiera cenne, pełnowartościowe białka zaczęto masowo wykorzystywać ją w przemyśle spożywczym. Białka serwatkowe są składnikami produktów mlecznych, wyrobów cukierniczych, zup, sosów w proszku. Odżywki białkowa to kolejna forma ich wykorzystania w żywieniu człowieka.

W produkcji odżywek białkowych wykorzystuje się bezpieczne technologie membranowe, nie wymagające używania dodatkowych odczynników chemicznych czy wysokiej temperatury. W dużym uproszczeniu, w ich trakcie do separacji białek serwatkowych używa się ogromnych sit, uzyskując wysoce skondensowany produkt białkowy (powyżej 70% białka). Pamiętajmy, że to czego białka serwatkowe nie lubią to wysoka temperatura, która doprowadza do ich nieodwracalnej denaturacji (czyli takie białko się nie przyswoi). Dlatego zawsze wybierajmy odżywki białkowe produkowane metodą mikro-ultra-nanofiltracji (odmiany technologii membranowej).

Wybieraj pełnowartościowe białko, którego nie kupisz w „Żabce” czy „Biedronce”, o niskiej zawartości tłuszczu

Zawsze wychodzę z założenia, że jak wydawać kasę na odżywkę białkową to niech to będzie coś wyjątkowego, czego nie kupimy w dowolnym dyskoncie spożywczym. Frakcją białka, której jest najmniej w codziennych produktach spożywczych są białka serwatkowych. Owszem dostępne są w sprzedaży sery powstające na bazie serwatki, które zawierają duże stężenie białek serwatkowych. Przykładem jest tutaj ser ricotta- pyszny, kremowy, dosłownie rozpływa się w ustach… Jednak co z tego, skoro 100 g tego produktu zawiera 20-30 % tłuszczu!!! Gdy „trzymamy dietę” raczej zbędne będzie  nadliczbowe 30 g tłuszczu (a to jest 270 kcal!). Dlatego korzystniej sięgnąć po Whey Protein Supremium Lab (1 porcja zawiera poniżej 2 g tłuszczu) i cieszyć się aksamitnym smakiem czekoladowego lub waniliowego białka. Białko w takiej postaci to idealna propozycja na śniadanie lub posiłek potreningowy (po uzupełnieniu węglowodanów i antykatabolików). O tym, a także o zdrowych sposobach na utrzymanie dodatniego bilansu azotowego,  w oddzielnych artykułach.