darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Budowanie masy mięśniowej to nie tylko trening!

Chudy chce zbudować masę mięśniową
Całą szkołę mówili o Tobie Chudy. Każdy, zdobyty w pocie czoła, kilogram więcej był niemal na wagę złota. Gdy rozpocząłeś pracę waga piórkowa zaczęła Cię poważnie przeszkadzać. Postanowiłeś iść na siłownie. I niestety okazało się to kompletną klapą… po miesiącu wskazówka wagi przesunęła się jeszcze w dół. Nie mieści Ci to się w głowie? Niestety nie ma co się dziwić. Jeżeli treningi nie zostały poparte zmianami żywieniowymi i odpowiednimi suplementami zamiast budować masę mięśniową spowodowały jej utratę. Budowanie masy mięśniowej to nie tylko trening. Tak naprawdę wysiłek to ogromny wydatek energetyczny, który jeżeli nie zostanie odpowiednio zrekompensowany (dietą i suplami) doprowadzi jedynie do katabolizmu (czyli będzie Ciebie jeszcze mniej).
Jeżeli jesteś chudy, czyli prezentujesz ektomorficzny typ budowy ciała, musisz postawić na wysokoenergetyczną dietę i suplementację, która ułatwi regenerację i będzie stymulować anabolizm mięśniowy.

Budowanie masy to wysokoenergetyczna dieta
Dieta ektomorfika to obowiązkowych 5-6 posiłków w ciągu dnia. To bezwzględna podstawa. Zaplanuj stałe godziny, w których będziesz spożywał posiłki każdego dnia. Najważniejsza sprawa to przyjęcie odpowiedniego stosunku makro czyli: białka – węglowodanów i tłuszczu. Wbrew utartym, obiegowym opiniom, to czego potrzebujemy najbardziej do budowania masy mięśniowej to nie jest białko ale wysokiej jakości składniki energetyczne: węglowodany i tłuszcze. Owszem pełnowartościowego białka nie powinno zabraknąć w diecie ukierunkowanej na budowanie masy mięśniowej, ale nie może go być zbyt dużo, gdyż metabolizm protein jest bardzo kosztowny energetycznie. Czyli dieta wysokobiałkowa, z małą ilością węglowodanów tłuszczu doprowadziłaby do schudnięcia.

Konkretnie więc – ile czego powinno być w czasie budowania masy mięśniowej. Przykładowy ektomorfik, ważący 70 kg, może przyjąć następujące założenia diety: 2 g białka (wystarczy nawet 1, 5), 6 g węglowodanów, 1 g tłuszczu. Dobowa podaż będzie na poziomie: 140 g białka, 420 g węglowodanów i 70 g tłuszczu. Przy 5 posiłkach na dobę, pojedynczy będzie zawierać: 28 g białka, 84 g węgli, 14 g tłuszczu. Najprostsza w przygotowaniu propozycja to na przykład: 125 g grillowanego kurczaka, 110 g makaronu durum, 5 g oliwy do polania warzyw (brokuły, kalafior, pomidory…), 15 g uprażonego słonecznika.

Pamiętaj, bazuj na wartościowych źródłach węglowodanów jak: płatki owsiane górskie, makarony durum, ryże długoziarniste, kasze, ziemniaki, pieczywo spożywaj max 1-2 razy dziennie. Stawiaj na pełnowartościowe proteiny jak: jaja, chude mięsa, nabiał max 1-2 razy dziennie. Tłuszcz czerp z dobrych olejów jak: lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, oraz orzechów i ziaren.
Jeżeli żyjesz szybko, czujesz że wszystko, co zjadasz przepalasz dosłownie w godzinę, warto pomyśleć o dobrej odżywce, która będzie w stanie zastąpić posiłek, czyli gainerze. Gainer Mass z Supremium Lab to odżywka skrojona właśnie z myślą o takich osobach. Przyjęty stosunek białka do węglowodanów idealnie pokrywa się z założeniami diety w okresie budowania masy mięśniowej. Posiłek Gainer Mass jest łatwy w przygotowaniu i co ważne szybko oraz łatwo przyswajalny.
Dieta na budowanie masy mięśniowej dobrze żeby była wsparta podstawową suplementacją, która szczególnie poprawi jakość procesów regeneracji powysiłkowej.

Nigdy nie zapominaj o porze potreningowej
Trening to dla Twojego organizmu wojna. Tak, właśnie WOJNA! W tym czasie dochodzi do szeregu mikrouszkodzeń mięśniowych, wyczerpania energetycznego. W zależności od tego, co robisz po jego zakończeniu, albo będzie on umożliwiał budowanie masy mięśniowej, albo sprzyjał jej katabolizowaniu.
Po kolei, czego potrzebujesz po treningu w okresie budowania masy mięśniowej:
- Węglowodany
Odbudują zasoby paliwa mięśniowego (glikogen). Postaw na węglowodany w płynnej postaci – najlepiej carbo/viatrgo
- AntykatabolikiBCAA, glutamina, EAA
Mięśnie po treningu to krajobraz po wojnie. Zadbaj więc aby dostarczyć wszystko czego potrzebują do odbudowy i anabolizmu, a więc energii (wcześniej wymienione węgle) i budulca (aminokwasy).
Jeżeli zadbasz o te podstawy w zakresie diety i suplementacji w okresie budowania masy mięśniowej na dobre pożegnasz się z znienawidzoną ksywą Chudy….