darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Cytrulina – skuteczna i długotrwała pompa mięśniowa

Pompa mięśniowa to nie tylko arginina, doceń też cytrulinę

To, czego potrzebują nasze naczynia krwionośne aby wyprodukować rozszerzający je tlenek azotu (NO) jest arginina. Z tego powodu ten właśnie aminokwas jest sztandarowym składnikiem suplementów przedtreningowych gwarantujących efekt „pompy mięśniowej”. Co zyskujemy dzięki owej „pompie” podczas wysiłku? Pompa treningowa powoduje zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi, a wraz z nią tlenu, składników odżywczych, energetycznych, antykatabolicznych, dociera do naszych mięśni. To zapewnia najlepsze warunki do podejmowania intensywnego wysiłku. Przy okazji mięśnie stają się obrzmiałe,  co dodatkowo stymuluje nas do ciężkiego treningu.

Przypomnijmy skrótowo fragment fizjologii związany z produkcją NO. Ściany naczyń krwionośnych (a dokładnie błona, która wyścieła je od środka – śródbłonek), wykorzystując argininę, produkują NO. Produktem powstającym w tej reakcji, poza NO, jest także aminokwas cytrulina. I tutaj okazuje, że cytrulina odgrywa olbrzymią rolę w zakresie syntezy NO.

Jak cytrulina stymuluje produkcję NO

Świat medycyny zaczął interesować się NO już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia jako istotnym parametrem funkcjonowania układu sercowo - naczyniowego. Początek 21 wieku to początek kariery tej magicznej molekuły w suplementacji wpierającej energetykę wysiłkową. Szybko się jednak okazało, że arginina to bardzo „zapracowany” aminokwas w naszym organizmie i niekończenie przyjmowanie jej prowadzi od razu do wzrostu pompującego NO. Arginina uczestniczy bowiem w wielu ważnych procesach, jak cykl mocznikowy, produkcja kreatyny, odkwaszanie organizmu. Gdy przyjmujemy argininę doustnie niestety pada ona łupem funkcjonującego w układzie pokarmowym enzymu arginaza, który wykorzystuje ją na poczet cyklu mocznikowego. Co to oznacza? Finalnie niewielka jej ilość dostanie się do krwi by tam posłużyć jako substrat do produkcji NO. Wówczas zaczęto zastanawiać się, jak podnieść dostępność argininy na rzecz produkcji NO. Okazało się, że organizm człowieka potrafi zamieniać cytrulinę, która powstaje podczas produkcji NO, w argininę[1]! Na czym może polegać wyższość cytruliny nad argininą w zakresie syntezy NO? Dzięki Citruline Malate Supremium Lab doświadczamy bardziej długotrwałego uczucia pompy, które wynika z wydłużonej dostępności do głównego substratu  w produkcji NO. Układ pokarmowy, który zużywa ponad 50% argininy, w przypadku cytruliny będzie dopiero przeprowadzał  jej przemianę do argininy (czyli więcej przedostanie się do krwi na rzecz stymulowania NO).  Citruline Malate to jabłczan cytruliny, czyli stabilizowana postać cytruliny, dzięki której jest ona zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem kwaśnego odczynu w układzie pokarmowym.

Nie pozostaje nam nic, jak tylko spróbować pompy po cytrulinie i przekonać się na własnych mięśniach, że uczucie pompy nie musi kończyć się w połowie sesji treningowejJ. Jeszcze jeden argument – 80% cytruliny jest przekształcana do argininy w nerkach.

[1] Arginina – metabolizm i jej funkcje w organizmie, Postępy Hig  Med. Dośw 2004, 58, s.321 -332.