darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Czy jesteś pewien, że dostarczasz wystarczającej ilości argininy?

AAKG to nie tylko NO, ale także ochrona organizmu przed zatruciem.

Czy jesteś pewien, że dostarczasz wystarczającej ilości argininy?

Arginina należy do aminokwasów względnie niezbędnych u osób dorosłych. W przypadku dzieci wliczamy ją w poczet aminokwasów niezbędnych, z uwagi na nasilone procesy rozwojowe, w które jest bardzo zaangażowana. Gdyby z diety dziecka usunąć argininę zostałby zahamowane procesy wzrostowe. Zastanówmy się jednak co oznacza, że arginina jest względnie niezbędna u dorosłych. Organizm w sytuacjach „patologicznych” jak: choroby, szczególnie te połączone z katabolizmem mięśniowym, oparzenia, urazy, nie radzi sobie z syntezą pożądanej ilości argininy. Czy ciężki trening, potrzeba regeneracji powysiłkowej nie będą dla organizmu również taką „patologiczną sytuacją”, w której występuje dużo wyższe zapotrzebowanie na argininę? Oczywiście, że tak! Z tego względu każdy intensywnie trenujący do swojego arsenału suplementów powinien wprowadzić argininę najlepiej pod postacią AAKG.

Najpierw jednak, szczegółowo - dlaczego arginina jest ważna dla osób trenujących.

Do czego organizm potrzebuje AAKG podczas wysiłku

Arginina, obok glutaminy, to jeden z bardziej zapracowanych aminokwasów w organizmie. Dokonajmy krótkiego przeglądu funkcji argininy:

  1. Arginina odtruwa organizm, gdyż jest głównym substratem cyklu mocznikowego

Najważniejszą funkcją argininy jest udział w cyklu mocznikowym (ornitynowym), który powala na utylizację toksycznego amoniaku, pochodzącego głównie z przemian białkowych, wraz z moczem. Jedynym aminokwasem, który jest źródłem, rozpoczynającej cykl mocznikowy, ornityny jest właśnie arginina. Z tego względu prawie 50% argininy, która dostaje się do układu pokarmowego jest właśnie zużywana na poczet tego ważnego szlaku metabolicznego. Arginina stosowana jest w zaburzeniach czynności wątroby (cykl mocznikowy), zatruciach amoniakiem, w celu poprawy odporności mięśni na wysiłek długotrwały[1]. O właściwą podaż argininy powinny szczególnie zadbać osoby na dietach o wysokiej zawartości białka prowokującego powstawanie dużej ilości amoniaku, którego bezpieczną utylizacją zajmuje się właśnie arginina.

Duże ilości amoniaku powstają także w czasie skrajnie intensywnych szlaków energetycznych związanych z działaniem enzymu o nazwie miokinaza. To są te momenty w czasie treningu, gdy np. ćwiczysz w reżimie ekscentrycznym i Twoje mięśnie walczą z ponadmaksymalnym ciężarem. Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi jak ogromne koszty ponosi organizm w takich próbach. W likwidacji skutków takich ekstremalnych energetyk wysiłkowych niezbędna jest arginina.

  1. Arginina bierze udział w produkcji kreatyny

Arginina jest niezbędna do produkcji kreatyny, która odgrywa kluczową rolę w czasie wysiłków o dużej mocy, raczej krótkotrwałych. Bez właściwego poziomu kreatyny nie będziemy w stanie zwiększać siły i masy mięśniowej.

  1. Arginina stymuluje produkcję tlenku azotu (NO) – pompa mięśniowa

Kolejną domeną argininy jest produkcja tlenku azotu (NO) m.in. przez naczynia krwionośne. NO to maleńka molekuła, która rozszerza naczynia krwionośne warunkując prawidłowe działanie układu sercowo – naczyniowego. Dzięki NO,  produkowanemu z argininy, naczynia krwionośne są elastyczne, mało podatne na tworzenie złogów miażdżycowych. Poza tym stymulowany przez NO zwiększony napływ krwi obniża ciśnienie krwi. Ta funkcja argininy jest szczególnie doceniana przez świat sportu i rekreacji gdyż prowadzi do tak lubianego podczas wysiłku efektu pompy mięśniowej.  Wzmożony dopływ krwi do mięśni znacząco podnosi możliwości wysiłkowe. O tym aspekcie działania argininy w oddzielnym poście.

  1. Arginina odkwasza

Arginina należy do aminokwasów wybitnie zasadowych. Chorobą dzisiejszych czasów jest masowe zakwaszenie, wynikające z spożywania nadmiernej ilości żywności bardzo przetworzonej, cukru, soli, protein, pica zbyt małej ilości wody. W walce z skutkami zakwaszenia silnie zaangażowana jest arginina!

I jak masz wątpliwości, że arginina to baaardzo ważny aminokwas dla ćwiczącego? Najbardziej stabilną postacią argininy jest AAKG.

AAKG – postać argininy  szczególnie zwiększająca produkcję tlenku azotu

Osoby trenujące zazwyczaj przyjmują argininą w celu stymulacji produkcji NO i uzyskania pompy na treningu. Jeżeli przyjmujesz w tym celu ten aminokwas, najlepiej sięgnij po alfaketoglutaran argininy (AAKG), będący połączeniem argininy z alfaketoglutaranem (AKG). Dzięki AKG arginina przechodzi bezpiecznie przez przewód pokarmowy i przedostaje się do krwi, gdzie bierze udział w produkcji NO.

Czujesz na treningu masowy dopływ krwi do pracujących mięśni? Zauważasz większy poziom siły i wydolności? To właśnie zasługa AAKG Supremium Lab. Nie czujesz? To znaczy, że musisz sięgnąć po ZESTAW PRZEDTRENINGOWY MEGA POMPA  🙂

[1] L-arginina w chorobach układu  sercowo – naczyniowego, [w:] Nadciśnienie tętnicze rok 2012, tom 16.