darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Dlaczego naturalna żywność zawiera coraz mniej witamin?

Dlaczego naturalna żywność zawiera coraz mniej witamin

Często spotykam się z opiniami, że lepiej opierać się na naturalnych źródłach witamin i minerałów, że formy syntetyczne są sztuczne, a co za tym idzie gorsze. Dziś trudno polegać wyłącznie na naturalnych źródłach witamin, gdyż te są zabijane przez wysoką temperaturę, technologię przemysłowej obróbki żywności. Już sam proces transportu darów natury z gospodarstwa na półkę sklepową stanowi czynnik obniżający ilość zawartych w nich witamin.

Gotowanie, a nawet samo odgrzewanie w mikorofalówce, może pozbawić potrawy ponad 50% zawartości witamin z grupy B. A właśnie witamin z grupy B ludzie aktywni fizycznie szczególnie dużo potrzebują.

Dlaczego potrzebujesz witaminowego wsparcia

Wysiłek wydatnie zwiększa zapotrzebowanie na witaminy z grupy rozpuszczalnych w wodzie (grupa B, C), gdyż te warunkują metabolizm substratów energetycznych, są niezbędne do przyswajania wszystkich składników pokarmowych. Przypomnę kilka witaminowych faktów, które powinny Cię przekonać do wsparcia codziennego menu Vita Multipack z Supremium Lab:

- Witamina C warunkuje odporność i jest niezbędna do syntezy kolagenu, ale także pozwala na przyswajanie żelaza i prawidłowe przemiany aminokwasu tyrozyny (z niego powstaje adrenalina).

-Witamina B1 (tiamina) ogrywa kluczową rolę w przemianach węglowodanów w organizmie, reguluje energetykę spoczynkową i wysiłkową (produkcja ATP). Bez tej witaminy organizm nie jest w stanie zużywać glukozy (główne paliwo) w celach energetycznych. Jeżeli jesteś na masie i twoja dieta jest zasobna w węglowodany musisz proporcjonalnie zwiększyć podaż w diecie tej witaminy.

- Bez witaminy B2 (ryboflawina) nie będą w stanie zachodzić tlenowe przemiany energetyczne, które zawiadywane są przez enzymy zależne od B2.

- Witamina B6 jest nieodzownym elementem przemian aminokwasów. Jeżeli zwiększasz ilość białka w diecie zawsze zadbaj o proporcjonalnie większą podaż tej witaminy. Przyjmowanie suplementów aminokwasowych również łączy się z potrzebą suplementacji B6. Niedobór B6 prowadzi do szczególnych zaburzeń metabolizmu tryptofanu. Prawidłowe przemiany tego aminokwasu umożliwiają produkcję melatoniny, pozwalającej na regenerujący  i anaboliczny sen.

- Witamina  B12 bierze udział w tworzeniu materiału genetycznego, jej duże ilości niezbędne są w czasie nasilonych podziałów komórkowych. Prawidłowy jej poziom wymagany jest w  czasie procesów regeneracji potreningowej. Wzmożone zapotrzebowanie na tą witaminę będzie miał organizm po okresie choroby, w czasie nasilenia procesów wzrostowych. Okres budowania masy mięśniowej to także czas intensywnych przemian anabolicznych, w których niezbędnym kofaktorem jest właśnie ta witamina.

Witaminowych faktów można przytoczyć jeszcze wiele. Myślę, że biorąc pod uwagę tempo życia, jakość dzisiejszej żywności, nie obejdzie się bez wsparcia witaminowo – mineralnego.

A czy wiesz, że większym wrogiem od cholesterolu dla całego układu sercowego – naczyniowego jest homocysteina? A jesteś świadomy, że aktywny styl życia może podnosić jej poziom? Spokojnie niczego się nie bój! Żeby zwalczyć tego wroga wystarczy: kwas foliowy, witamina B6 i B12. O tym jednak w odrębnym poście.