darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

EAA, czyli must have każdego dbającego o mięśnie podczas wyjazdów wakacyjnych

Co to w ogóle EAA

EAA, skrót od nazwy essential amino acids, to grupa aminokwasów niezbędnych (egzogennych). Są to aminokwasy, które muszą być dostarczane wraz z dietą lub suplementacją, gdyż organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować. Dostarczanie pełnego profilu aminokwasów, szczególnie z grupy EAA, jest bardzo istotne dla osób dbających o mięśnie. Okazuje się bowiem, że brak, albo deficyt któregokolwiek aminokwasu z grupy EAA wpływa negatywnie na przyswajanie białka pokarmowego, bilans azotowy (jak jest dodatni anabolizm góruje nad katabolizmem). Przyjmowanie pełnowartościowych protein każdego dnia to podstawa diety sylwetkowej.

Trzymanie diety staje się problemem, gdy wyruszamy na wakacje. Rzadko wówczas zastanawiamy się, czy zjadamy odpowiednią ilość i jakość białka. I super! Od tego są w końcu wakacje. Niestety potem przez kilka tygodni trzeba odrabiać te wakacyjne szaleństwa! Jest jednak prosty sposób na pełnowartościowe białko na wakacjach: wrzuć do torby podróżnej suplement EAA: BCAA + EAA Supremium Lab.

Jak EAA warunkuje przyswajanie białka na wakacjach i chroni przed katabolizmem?

Białko pełnowartościowe to takie, które zawiera wszystkie aminokwasy EAA w idealnej, zgodnej z wzorcem (tym najczęściej jest jajo), proporcji. Podczas wakacji nie analizujemy ilości i jakości białka na talerzu. Gdzieś w głowie jednak pojawiają się pytania: czy zjadam odpowiednią ilość białka? czy organizm będzie w stanie je przyswoić? jaka jest jego jakość?. Przez 10 miesięcy w roku uczciwie trenujesz, żeby teraz w 2 tygodnie to wszystko zaprzepaścić?

Mam dla Ciebie dobrą widomość: jeżeli chcesz, żeby dieta na wakacjach była bardziej pełnowartościowa, pokrywająca potrzeby Twoich mięśni, przed posiłkiem przyjmij EAA. Wówczas nawet jeżeli spożywane danie nie będzie perfekcyjne pod względem składu aminokwasowego, to przyjęte wcześniej EAA uzupełnią deficytowe aminokwasy, czyniąc posiłek źródłem pełnowartościowego białka.

Znacie porzekadło: „z gówna bata nie ukręcisz”? Dzięki EAA wcale tak być nie musiJ. Przyjęcie EAA przed np. hot dogiem spowoduje, że organizm „ukręci” sobie  z niego więcej, niezbędnego dla mięśni, białka.

EAA nie tylko zwiększają wartość i przyswajalność spożywanego białka ale także chronią przed katabolizmem, o który w wakacje, ale także w ciągu zabieganego dnia, wcale nie trudno.

EAA chronią przed katabolizmem

Już w 24 godziny po wykluczeniu z diety jednego aminokwasu EAA organizm wpada w ujemny bilans azotowy! Wiesz co to oznacza? Właśnie, podczas gdy Ty się bawisz, katabolizm rozpoczął już swoje dzieło mięśniowego zniszczenia!

W wakacje mamy kłopot z bilansowaniem posiłków, ale także z ich regularnością. Podczas przedłużających się przerw między posiłkami niestety rozniecamy w organizmie ogień katabolizmu. Przed nim również EAA chronią mięśnie, ale o tym szerzej w odrębnym poście.

Wybornym zabezpieczeniem antykatabolicznym będzie połączenie BCAA i EAA.