darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Kreatyna – anaboliczna strona mocy

Kreatyna daje siłę

Każdy, kto choć trochę liznął zagadnienie energetyki wysiłkowej jest świadomy, że kreatyna odgrywa  kluczową rolę w wysiłkach o dużej intensywności. Najpierw organizm bazuje na zasobach ATP (adenozynotrifosforan). Te jednak wystarczają na bardzo krótko (około 2-3 s). Gdy chcemy wykonać serię z maksymalnym obciążeniem czy pobić rekord w sprincie trzeba uruchomić kolejne szlaki energetyczne. Wówczas właśnie do akcji wkracza kreatyna, która pozwala na odnowę ATP i kontynuowanie wysiłku. Dlatego od dziesięcioleci po kreatynę sięgamy w celu poprawy możliwości siłowych. Owszem organizm samodzielnie produkuje kreatynę, ale ta ilość może być niewystarczająca w przypadku wysiłków o maksymalnej mocy.

Wielu, ze względu na stymulację rozwoju siłowego, traktuje kreatynę jako sztandarowy suplement na masę wychodząc z założenia, że siła = masa. Jednak tak do końca nie jest.

Co trzeba zrobić, żeby kreatyna dawała także masę mięśniową?

Kreatyna poprawia siłę – to jest pewne. Jednak żeby tego doświadczyć musimy po pierwsze od siebie wymagać na treningu. Co z tego, że kupiliśmy najlepszą kreatynę na rynku skoro od dłuższego czasu nie zwiększamy obciążeń, a nasze treningi powoli z siłowego przekształcają się w wytrzymałościowy? Jeżeli zaczynamy suplementować kreatynę w celu przyrostu siły mięśniowej powinniśmy programować treningi tak, żeby stymulowały one rozwój tej cechy motorycznej. Powróćmy więc do źródeł: metody ciężko atletycznej,  progresji, wstępnego zmęczenia. Mięśnie wymagają regularnego przeciążania i szokowania żeby stawały się silniejsze, a potem większe. W stawianiu czoła rosnącej intensywności treningowej pomoże suplementacja Creatine Supremium Lab.

Kolejna sprawa: przyrost siły nie prowadzi od razu do wzrostu masy mięśniowej. Przecież gdyby tak było każdy zawodnik w trójboju powinien prezentować potężne gabaryty mięśniowe, które w przypadku tej dyscypliny sportu nie są przecież do końca pożądane (kategorie wagowe). Wzrost siły stymulowany przez kreatynę może przyczynić się do wzrostu masy mięśniowej o ile suplementacji, poza właściwym treningiem, towarzyszą odpowiednie założenia diety. Dieta niskokaloryczna, zbyt mała podaż węglowodanów i białka, niedobór tłuszczu nie pozwolą na wzrost masy. Jeżeli jednak wraz z kreatyną stosujemy prawidłowo zbilansowaną dietę, siła będzie przekładała się na wzrost masy. Co oznacza „prawidłowo zbilansowana dieta”? Owo zbilansowanie będzie uzależnione od warunków indywidualnych (masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, intensywność wysiłku). Biorąc pod uwagę średnio zaawansowanego treningowo mężczyznę, w wieku około 35 lat, ważącego 78 kg, o niskim poziomie tkanki tłuszczowej (typ ekto), trenującego ciężko 4 razy w tygodniu, można przyjąć następującą proporcję makro: 1,5 – 2 g białka/kg, 4-6 g węglowodanów, 0,5 – 1 g tłuszczu.

Wydaje się, że o kreatynie, która jest na rynku od dziesięcioleci, powiedziano już wszystko. Jak się okazuje cały czas poddawana jest ona licznym badaniom i ma w sobie nieodkryty potencjał stymulowania anabolizmu!

Kretyna zwiększa ilość mięśniowych komórek satelitarnych zaangażowanych w anabolizm mięśniowy

Kreatyna pełni ważną rolę w wspieraniu anabolizmu mięśniowego poprzez stymulację wzrostu ilości i aktywności mięśniowych komórek satelitarnych. Komórki satelitarne to rodzaj komórek macierzystych w mięśniach, które po pobudzeniu zaczynają się dzielić i dają początek nowym komórkom mięśniowym. Czy domyślasz się co to oznacza??? Kreatyna bardzo silnie zaangażowana jest w mechanizm wzrostu mięśniowego na drodze hiperplazji (wzrost przez zwiększanie ilości komórek). Więcej komórek mięśniowych to nowe, grubsze, silniejsze włókna mięśniowe. Jeżeli chcesz wykorzystać te możliwości kreatyny zachęcam 2-3 razy w roku pobudzić anabolizm mięśniowy i sięgnąć po Creatine Supremium Lab.