darmowa wysyłka powyżej 50 zł
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I DOBRA CENA

Kreatyna nie tylko na siłę i moc!

Kreatyna buduje siłę – ale czy tylko?

Z czym kojarzy się nam kreatyna? Najczęściej będzie to: siła, masa. I faktycznie w dużej mierze tak jest. Przypomnijmy podstawowe fakty  o energetyce wysiłkowej. Po niespełna 3-5 s intensywnego wysiłku zasoby ATP (podstawowa jednostka energetyczna komórki) ulegają wyczerpaniu. Organizm, aby mógł kontynuować pracę, musi odtworzyć ATP. Odnowę paliwa w postaci ATP umożliwia kreatyna (Cr) a ściślej FOSFOKREATYNA (PCr – połączenie kreatyny z resztą fosforanową - P ). Zachodzenie tego procesu umożliwia specjalny enzym kinaza kreatynowa (CK).

O tym, że kreatyna szczególnie wykorzystywana jest w czasie wysiłków o dużej mocy świadczy występowanie dużego jej stężenia w białych włóknach mięśniowych, czyli tych predysponowanych do intensywnej, ale krótkotrwałej pracy (budowanie siły).

Do tego momentu fizjologii wszystko się wydaje proste. Jednak  jak wytłumaczymy obecność enzymu kinazy kreatynowej (CK), przeprowadzającego reakcje energetyczne z użyciem kreatyny, w sercu, które jest mięśniem zbudowanym z tkanki gładkiej, pracującym w oparciu o energetykę tlenową? Okazuje się, że kreatyna nie jest zarezerwowana tylko dla wysiłków bardzo intensywnych.

Rola kreatyny w wysiłkach tlenowych

W wysiłkach tlenowych (długotrwałych, o średniej intensywności) także odtwarzane jest ATP, tylko  innymi drogami, jak te przebiegające z udziałem kreatyny. Jednak po coś jest  CK w sercu, co wskazuje na wykorzystywanie kreatyny w przemianach tlenowych. Tlenowe przemiany zachodzą w wyspecjalizowanych organellach komórkowych – mitochondriach, które możemy porównać do centrów energetycznych. Gdy owe centrum wyprodukuje cząsteczkę ATP musi ona je opuścić i przedostać się do miejsca w komórce, w którym występuje zapotrzebowanie na energię. I tu pojawia się kłopot – cząsteczka ATP jest za duża, żeby mogła swobodnie pokonywać większe odległości. Z pomocą przychodzi fosfokreatyna i enzym CK, które zajmują się transportem P (do odtworzenia ATP), pozwalając na odbudowę ATP w odległym miejscu komórki[1].

OK, czyli kreatyna poprawia energetykę zarówno wysiłków  siłowych jak i wytrzymałościowych. Temat wyczerpany? Nie do końca. Kreatynę można wykorzystać w wysiłkach długotrwałych także w celu poprawy nawodnienia organizmu, które jest podstawą wydolności tlenowej.

Kreatyna pomaga zapobiegać odwodnieniu w długotrwałych wysiłkach?

Ta teza, kilka lat temu wydawała się nie do przyjęcia. Jest ona jednak bardzo logiczna i potwierdzona w badaniach[2]. Kreatyna będzie pożądanym suplementem w wysiłkach długotrwałych, szczególnie przebiegających w wysokich temperaturach. Wynika to z specyfiki cząsteczki kreatyny, która jest wysoce hydrofilowa, czyli chętnie łączy się z wodą. Dzięki tej właściwości kreatyny, Creatine Blend Supremium Lab (miks monohydratu, glukonianu i orotanu kreatyny) pozwala na utrzymanie pożądanej objętości krwi, zapewniając prawidłową termoregulację (zabezpiecza przed hipertermią  - przegrzaniem) w czasie biegów długodystansowych, triathlonu i innych konkurencji wytrzymałościowych.

Jak widać na temat poczciwej kreatyny jeszcze nie wszystko powiedziano 🙂

[1] Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego; J. Borkowski; Wrocław 2003; s. 65-66.

[2] Putting to rest the myth of creatine supplementation leading to muscle cramps and dehydration, [w:] Br J Sports Med 2008;42:567-573